A 2016-os év (Aleppó - Moszul, Brexit - "Trexit", "Mosztambul") |
![]() |
![]() |
2016. december 22. | |
![]() Köln romjai és a kölni dóm, 1945 1916 – 2016
„Világosan végiggondolni a dolgokat – most ez az egyetlen, amit tehetünk.” (Rudolf Steiner, 1916)
Rudolf Steiner száz évvel ezelőtt, az első világháború kellős közepén, a következőket mondta az akkori és azóta csak súlyosbodó problémák és konfliktusok megoldhatatlanságával, a háborúval, a háborús propagandával, a sajtó különböző érdekek által vezérelt félretájékoztatásaival, és a mi ebből adódó feladatunkkal kapcsolatban: „Az egyetlen, amit tehetünk, hogy megpróbáljuk világosan megismerni ezeket a dolgokat, hogy megpróbáljuk szellemileg áttekinteni a világban zajló folyamatok összefüggéseit, s megpróbálunk élni ezekkel a felismerésekkel. Mindig ahhoz kell tartanunk magunkat, hogy a gondolatok igazi, dinamikus erők. Világosan átgondolni a dolgokat – most ez az egyetlen, amit tehetünk. És ha az ember akár csak két napig együtt él ezekkel a valós gondolatokkal, s aztán ismét hatalmába keríti őt a sajtó fekete mágiája, ennek a két napnak akkor is jelentősége van, amelyből erők fakadnak.”[*]
Az 1916-os év Az első világháború „középső” esztendeje. Ekkor zajlik a háború két legnagyobb és legvéresebb ütközete: a verduni és a somme-i csata (mindkét helyszínen közel egymillió halott).
A „középső” Moltke halála, aki – Prokofjev szavaival – a szellem utolsó magas rangú képviselője volt a német hadvezetésben. Ferenc József halála. Raszputyin meggyilkolása. Németországban a hatalom Hindenburg és Ludendorff – Hitler későbbi pártfogóinak – kezébe kerül. Az Antropozófiai Társaságban: Edouard Schuré támadása Steinerék ellen (egy régi barátság és munkakapcsolat vége). Rudolf Steiner száz éve, 1916 decemberében kezdett bele a Kortörténeti szemlélődésekbe. Ezekből az előadásokból nem csupán az első világháború előzményeiről, valódi okairól és szellemi hátteréről kapunk átfogó képet, hanem napjaink eseményeinek megértéséhez is kulcsot kapunk Rudolf Steinertől. Ezt a ciklusát (is) tanulmányozva egy olyan igazságérzék és megkülönböztető-képesség kezd kialakulni az emberben, amely eligazíthat bennünket korunk történéseinek szövevényében. Hiszen azok a jelenségek, amelyekről itt Steiner beszél (elsősorban a politika és a sajtó működésével kapcsolatban), csak fokozódtak az utóbbi száz évben, sőt: ezek a folyamatok csak napjainkra bontakoztak ki igazán.
A 2016-os év szimptomatikus eseményei (Aleppó – Moszul, Brexit – „Trexit”, „Mosztambul”)
Dec. 19.: berlini (kamionos) merénylet Dec. 19.: az ankarai orosz nagykövet meggyilkolása
ALEPPÓ és MOSZUL (Szíria és Irak második legnagyobb városai): itt zajlik a 21. század verduni és somme-i csatája
Nov. 8.: amerikai (USA) elnökválasztás (Trump vs. Hillary Clinton) – Trump győzelme (a „Trexit”) után a német kancellár bejelenti újraindulását! („Van egy ország, a nevét nem kívánom megnevezni, ahol az uralkodó a saját népszellemének ellensége” – mondta száz éve Rudolf Steiner az akkori Németország első emberéről. – A mostaniról vajon mit mondana?)
Orosz–török „közeledés” (Moszkva és Isztambul: „Mosztambul”): az év legnagyobb külpolitikai és stratégiai fordulata (Törökország a NATO második legerősebb hadserege)
Aug. 24.: olaszországi földrengések
Júl. 24–22–18.: németországi támadások (München, Ansbach, Würzburg)
Júl. 15.: törökországi puccskísérlet (az év során több isztambuli és ankarai robbantás) Júl. 14.: nizzai (kamionos) mészárlás Júl. 13.: brit kormányfőváltás (James Cameron – Theresa May; az új külügyminiszter: Boris Johnson)
Jún. 23.: BREXIT népszavazás
Márc. 22.: brüsszeli robbantások
Dec. 31. – jan. 1.: szilveszteri kölni molesztálások (a cikk elején látható képen Köln romjai láthatóak a kölni dómmal 1945-ben – 1912/13 karácsonyán itt alakult meg az „első” Antropozófiai Társaság)
A középpontban továbbra is Szíria és környéke (Szíriána) áll, a 2011 óta ott zajló „polgárháborúval”, ami valójában egy kihelyezett, kis „világháború” (a háttérben a NATO és Oroszország konfliktusa). Folyamatos nyugati nyomás Oroszországra. A tavalyi évhez hasonlóan egyre inkább a középpontba kerül Törökország, mint a Közel-Keletet, Európát és Oroszországot összekötő, stratégiailag is legfontosabb állam. Az idei esztendő egyik fontos fejleménye, hogy Németország nyíltan is a figyelem középpontjába – és a támadások kereszttüzébe – kerül. Délről továbbra is folyamatos migrációs nyomás Európára. Angol–amerikai politikai átrendeződés (Brexit és „Trexit”): száz évvel a brit világbirodalom hanyatlása, és az amerikai világuralom kezdete, az USA 1917-es hadba lépése után. „Az egyetlen, amit tehetünk, hogy megpróbáljuk világosan megismerni ezeket a dolgokat, hogy megpróbáljuk szellemileg áttekinteni a világban zajló folyamatok összefüggéseit, s megpróbálunk élni ezekkel a felismerésekkel. Mindig ahhoz kell tartanunk magunkat, hogy a gondolatok igazi, dinamikus erők. Világosan végiggondolni a dolgokat – most ez az egyetlen, amit tehetünk.”
(K. B.) [*] Idézi Peter Selg: Rudolf Steiner 1916 und die Herausforderungen der Gegenwart [Rudolf Steiner 1916 - és a jelenkor kihívásai]. Verlag des Ita Wegman Instituts, Arlesheim, 2016. 106–107. o.
Kapcsolódó anyagok: Világtérkép, világháború, világkormány (Korunk százéves háborúja) (a 2015. december 21-én elhangzott előadás összefoglalója) 1. rész: Menekültek, hazugságok, terror 2. rész: Az Economist új világtérképe 4. rész: „Lesz világkormányunk, akár tetszik, akár nem...” 5. rész: Novalis: A kereszténység, avagy Európa
Éves összefoglalók: Kiskarácsonyi „Rückschau” (Újév ünnepe és a 2004-es év a szellemtudomány fényében) (Új Impulzus, 2005/1.) A 2005-ös év eseményeinek történelmi szimptomatológiai vizsgálata (Új Impulzus, 2006/1-2.) Évszázados Rückschau (2006/2007 - 1906/1907 - 1806/1807) (nyomtatott Novalis, 2007/2.) „Wiki-lékek”, avagy a föld alatti rétegek és hasadékok éve (A 2010-es év szimptomatikus eseményei) A 2011-es év szimptomatikus eseményei 2012 és 1912: Titanic és Concordia A 2013-as év: jezsuita pápa, „őrizetlen Ház”, Wagner 200 A 2014-es év: három maláj gép, ukrajnai háború, Prokofjev halála A 2015-ös év: Menekültek, hazugságok, terror
|
|
Utolsó frissítés ( 2017. szeptember 12. ) |
< Előző | Következő > |
---|