A Magyar géniusz (A magyar népszellem, nyelvszellem és gondolkodásszellem nyomában) |
2021. március 17. | |||
A magyar népszellem, nyelvszellem és gondolkodásszellem nyomában
Első kötet A modern magyarság
A magyar antropozófiai élet régi nagy adóssága Rudolf Steiner magyarsággal kapcsolatos közléseinek korszerű, módszeres és szellemtudományos alapokon álló feldolgozása. Korcsog Balázs kétkötetesre tervezett könyvéből bepillantást kaphatunk Steiner magyarság-képébe, s abba, mit tudhatunk a magyar népet vezető isteni-szellemi lényekről a modern szellemtudomány nézőpontjából. Steiner eddig ismertnek vélt kijelentései is új megvilágításba kerülnek az itt olvasható új, hiteles fordításokból, és olyan, magyarul eddig publikálatlan Steiner-közléseket is tartalmaz mindkét kötet, melyek nélkül nem alkothatunk valós képet a magyar nép spirituális történelméről.
Részlet a könyvből: „Ha a magyar nép arkangyalát keressük, akkor nekünk sem ennek a lénynek a nevével – a magyar népszellem konkrét megnevezésével – kell foglalkoznunk, hanem azzal, hol érhető tetten az ő kézjegye: hogyan nyilvánulnak meg a magyar népszellem sajátosságai és inspirációi Deák és Széchenyi közéleti munkásságában, Petőfi és Arany lírájában, Madách „emberiségdrámájában”, Katona és Erkel Bánk bánjában, Csontváry napút-távlatában, Bartók Kékszakállújában, vagy Krúdy és Huszárik Szindbádjában, Latinovits versmondásában, a népdaléneklésre épülő Kodály-módszerben, Kós Károly és Makovecz organikus épületeiben… – a magyar nép legnagyszerűbb szellemi és kulturális teljesítményeiben. A magyaroknak is úgy kellene megbecsülniük népük e kimagasló kulturális értékeit, szellemi vívmányait és művészi alkotásait, mint saját népszellemük adományait.” *** Az első kötet tartalma: Mérvadó-e Rudolf Steiner a magyarság kérdéseiben? Hármasság a népek szellemi vezetésében (Népszellem, nyelvszellem, gondolkodásszellem) A magyar személyiség- vagy gondolkodásszellem (Deák mint a magyar alkat és észjárás megtestesítője) Deák – Petőfi – Széchenyi: a Magyarság megtestesítői (Adalékok Budapest spirituális helytörténetéhez) Petőfi, „a népszellem választottja”, a magyarság „kvintesszenciája” (Steiner Petőfi-utalása az „Éteri Krisztus” sorozatban) Madách és a „magyar szellem” (Rudolf Steiner 1909-es „budapesti beszámolójának” magyar vonatkozásai) „A népszellem kézjegye” (Reprezentatív személyiségek a német, az orosz és a magyar kultúrában) A magyar népszellem nyomában… („A magyarok istene” az irodalmi hagyományban) A magyar nép helye és feladata Európában (Európa „védőbástyája” és a Krisztus-Én kibontakoztatása) A népszellem megtestesülése: a nemzet születése A magyar történelem „aranyhídja” (A magyar népszellem működésének korszakai)
A könyv kisesszéiből: Széchenyi és az ezotéria (A „legnagyobb magyar” és a magasabb hatalmak) Petrovicsból Petőfi (A költő származása körüli vita) Hígmagyar? Mélymagyar? Göllner Mária munkássága és műveinek magyar kiadása Steiner beavatási foka Petőfi Oroszországban? „A magyarok Mózese” (A Kossuth-kultuszról) „A magyarok istene” kifejezés elterjedése – Saint-Germain inspirációjára? A magyar történelem mint szabadságharcok láncolata A népszellemek működése Európa különböző régióiban Nép és nemzet – mi a különbség szellemtudományos szempontból? A názáreti Jézus éter- és asztráltestének, valamint Énjének hordozói – a magyar népszellem „hatókörében” A magyar történelem és a perzsa beavatás hét fokozata
A
könyv március közepétől megvásárolható a Rudolf Steiner Házban (Bp. II., Riadó u.
2/b), a MAT online könyváruházában és a Keresztény Közösség Nádor utcai
helyiségében.
|
|||
Utolsó frissítés ( 2022. június 07. ) |
< Előző | Következő > |
---|